Bělení zubů – nejrychlejší způsob jak získat bělejší chrup

Váš úsměv okamžitě – podvědomě i vizuálně – působí na každého, koho potkáte. Zářivý úsměv vyvolává dojem mládí, vitality, ničím nezkaleného zdraví, štěstí a srdečnosti. Zářivý úsměv je totiž vnímán jako úsměv zdraví.

ÚSMĚV SE CENÍ
Ze statistik vyplývá, že na úsměv klademe velký důraz. Průzkum Americké akademie estetické stomatologie například odhalil následující:
Prakticky všichni dospělí (99,7 %) věří, že úsměv může výrazně pomoci v sociální oblasti. Celých 96 % dospělých se pak domnívá, že díky atraktivnímu úsměvu je člověk pro příslušníky opačného pohlaví přitažlivější. Tři čtvrtiny (74 %) dospělých mají pocit, že neatraktivní úsměv může snížit šance na kariérní úspěch. V odpovědích na otázku „Co byste na svém úsměvu chtěli zlepšit nejvíce?“ pak respondenti nejčastější zmiňovali bělejší a zářivější zuby.

PŘÍČINY ZBARVENÍ ZUBŮ
Mléčné (dětské) zuby zpravidla bývají bělejší než zuby dospělých, které se objevují později. V souvislosti s tím, jak stárneme, nám zuby často tmavnou či žloutnou, případně se na nich objevují skvrny. To je ostatně také jeden z důvodů, proč lidé s bílými zuby vypadají mladší.
Mezi hlavní příčiny tmavnutí zubů patří genetika, antibiotika a některé potraviny. Zuby mají navíc tendenci tmavnout s přibývajícím věkem. Vnitřní zbarvení zubů je způsobeno změnami v zubní sklovině a zubovině. Mezi nejčastější příčiny zbarvení vnitřní části řadíme vysoké dávky fluoridu či tetracyklinu, užívání antibiotik v dětském věku, vývojové poruchy, zubní kaz, výplně, problémy s kořenovými kanálky či různá poranění.
Naopak vnější zbarvení zubů způsobují faktory mimo tělo, zejména potraviny a tabák. Hlavními příčinami vnějšího žloutnutí zubů jsou kouření, potraviny obsahující třísloviny, káva, čaj, mrkev, pomeranče a další potraviny.

DRUHY BĚLENÍ ZUBŮ
Zuby lze bělit pomocí různých metod, nejběžnější způsoby jsou však ordinační a domácí bělení zubů.
Preferovanou metodou je odborné bělení zubů v zubní ordinaci, protože jsou při něm chráněny dásně. Nejlepší bělicí systémy využívají speciální ochranný gel, který chrání zubní sklovinu před poškozením, a jsou velmi účinné, takže lze barvu zubů zcela změnit už během jediné návštěvy. Vaše zuby se tak mohou doslova rozzářit až o 10 odstínů, a to za pouhou hodinu.
Zubař je mimoto tou nejkvalifikovanější osobou, která dokáže zvládnout veškeré problémy, které mohou při bělení nastat, například citlivou reakci zubů. Většinu případů citlivosti zubů lze dnes totiž snadno řešit.
Výsledný efekt vybělených zubů může přetrvávat až dva roky, podle toho, jak dobře pacient o svůj chrup pečuje.

METODY DOMÁCÍHO BĚLENÍ ZUBŮ
Na popularitě získávají komerčně dostupné metody bělení, zejména díky relativně nízké ceně a snadnému použití.
Některé prostředky lze zakoupit bez konzultace se zubařem. Mezi ně patří například bělicí pásky, nanášecí zubní gel, ústní nosiče s gelem, bělicí zubní pasty či dokonce bělicí žvýkačky. Zpravidla se jedná o bezpečné produkty, ale pokud se obáváte možných potíží, je vhodnější zeptat se zubaře, zda lze tyto výrobky bezpečně používat.
Nejbezpečnější a nejefektivnější metodou rozzáření úsměvu ovšem stále zůstává bělení zubů pod dohledem odborníka.

Uveďme si některé hlavní důvody, proč byste měli vždy požádat o odbornou radu zubaře:
Nosiče bělicího gelu. Běžně dostupné nosiče bělicího gelu často pacientovi dobře nepadnou do úst. Při nesprávně padnoucích nosičích pak může bělicí gel unikat, což může vést nejen ke snížení účinnosti bělení, ale také k podráždění, naleptání  dásní, měkkých tkání dutiny ústní.
Pohodlnější řešení. U moderních systémů pod dohledem zubaře mohou bělení zubů podstoupit i pacienti s citlivými zuby, a to bez jakýchkoliv problémů.


Zpět na seznam článků

 
Objednávky a dotazy
(+420) 257 941 296
Menu