Jak si snadno udržet zdravé zuby a dásně

Všichni víme, že chceme-li mít zuby a dásně zdravé, měli bychom si ráno a večer čistit chrup kvalitní fluoridovou pastou, pravidelně používat mezizubní kartáčky, zubní nit a vyhýbat se některým potravinám. Co ale můžeme udělat pro to, abychom měli zdravý chrup a bílé zuby? Podívejte se na několik tipů a osvědčených rad.

Jezte „bílou“ stravu.
O některých potravinách je známo, že způsobují skvrny na zubech ve větší míře než jiné. Na zubech se zcela jistě „podepíše“ například konzumace červeného vína, černé kávy či kolových nápojů. Pití nadměrného množství těchto nápojů, ať už samotných, nebo v kombinaci s jinými potravinami, se nutně projeví také na barvě zubů. Ke žloutnutí zubů dále vede kouření cigaret. Pokud se tedy výše uvedenému vyhnete a místo toho budete konzumovat „bílé“ potraviny a nápoje, zabráníte zbytečnému zabarvení a vaše zuby si delší dobu zachovají bělost.

Vyhýbejte se kyselým a sladkým potravinám.
Chcete-li, aby byly vaše zuby zdravé, omezte konzumaci kyselých potravin, například limonád a ovocných šťáv. Pro zdraví ústní dutiny je dále důležité vyhnout se sladkým potravinám. Je totiž známo, že obě tyto skupiny potravin narušují zubní sklovinu. Jejich úplným vyloučením z vaší stravy výrazně snížíte riziko, že budete muset svého zubaře navštívit dříve, než byste chtěli.

Nečistěte si zuby hned po jídle.
Minimální doba je 30 minut a to zejména po kyselých potravinách. Povrchová vrstva skloviny se těmito potravinami naleptá a při čištění tuto vrstvu odstraníte.
Pokud chcete minimalizovat kyselé prostředí v dutině ustní, vypijte sklenici mléka.

Čistěte si jazyk škrabkou.
Škrabka na jazyk vám pomůže udržet v ústní dutině svěžest a zabrání zápachu z úst. Její používání dále přispívá k odstranění povlaku na jazyku. Proto škrabku používejte denně po čištění zubů – skvěle tak doplní vaši každodenní péči o ústní dutinu.

Každé dva měsíce si vyměňte zubní kartáček.
Chcete-li, aby byly vaše zuby zdravé a bílé, je nezbytné si pravidelně měnit kartáček. Při každém čištění kartáček osidlují bakterie a ty se dále množí. Dále je nutné, abyste si zuby čistili správnou technikou (víc Bassova technika), čímž odstraníte bakterie a plak i v okolí zubů a dásní.

Používejte fluoridovou zubní pastu.
Kvalitní fluoridová zubní pasta může výrazně snížit výskyt plaku a zubních kazů. Zvláštní pozornost věnujte informacím výrobce o konkrétní zubní pastě, například zda snižuje výskyt plaku a zubních kazů či zda má bělicí účinek. Dále si nezapomeňte čistit zuby vždy ráno a večer, a to za všech okolností.

Pro zdraví ústní dutiny jsou rovněž mimořádně důležité pravidelné kontroly u zubaře. Pokud ale v praxi uplatníte výše uvedené tipy a rady, zvýšíte tak pravděpodobnost, že vaše zuby i dásně budou vždy zdravé. Pečujte o svůj úsměv – jde přece o jednu z vašich nejdůležitějších „zbraní“.


Zpět na seznam článků

 
Objednávky a dotazy
(+420) 257 941 296
Menu