Jak si dát po letech kouření zuby do pořádku

Ačkoli kouření je v posledních letech na ústupu, současní i bývalí kuřáci pociťují následky ještě dlouhé roky. Změna zabarvení zubů je stav, který může být vyvolán kouřením, ale konkrétní typ, příčina a diagnóza je čistě individuální. Tři hlavní druhy změny zabarvení zubů jsou následující:
Exogenní. O tento typ změny zabarvení zubů se jedná, pokud se skvrny vyskytují na vnější vrstvě zubů, sklovině. Mezi příčiny exogenní změny zabarvení patří:
Kouření. O nikotinu se ví, že poškozuje zuby – způsobuje zubní kaz a zanechává na nich žluté a hnědé skvrny.
Jídlo a pití (víno, káva, čaj, kola apod.).
Nesprávné čištění zubů.
Endogenní. K endogenní změně zabarvení dochází, pokud ztmavne vnitřní struktura zubu nebo se na ní vytvoří skvrny. Příčiny endogenní změny zabarvení jsou:
- Nadměrný příjem fluoru – zuby může poškodit vysoký příjem fluoru v dětství.
- Úrazy zubů – pokud dítě utrpí úraz v dutině ústní, může dojít k narušení vývoje stálých zubů.
- Úrazy stálých zubů – během těchto úrazů může vzniknout vnitřní krvácení.
- Nedostatečný vývoj dentinu – jedná se o vzácnou vrozenou poruchu, která způsobuje šedé až fialové zabarvení zubů.
Podmíněné věkem. Většina změn zabarvení podmíněného věkem je důsledkem kombinace exogenních a endogenních příčin. Během stárnutí přirozeně dochází ke ztenčování zubní skloviny a dentin (kost pod sklovinou) žloutne, čímž se zvyšuje pravděpodobnost vzniku skvrn. Také úrazy v podobě uštípnutí nebo prasknutí zubu nebo jeho ztráta mohou vyvolat změnu zabarvení.

Jak se skvrn zbavit?
Trvalé kouření výrazně zabarví zuby. V dnešní společnosti se na čisté bílé zuby velmi dbá a možností, jak jich dosáhnout, je mnoho.
- Přestaňte kouřit. Největší a nejprospěšnější věc, kterou můžete pro hezčí úsměv udělat, je skoncovat se svými zlozvyky.
- Vytvořte si dobré návyky zubní hygieny. Dvakrát denně si vyčistěte zuby kartáčkem. Jednou denně použijte zubní nit. Dvakrát denně si vypláchněte ústa ústní vodou.
- Bělení. Bělení zubů je jedním z nejčastějších kosmetických ošetření v dnešní stomatologii. Nejúčinnější způsoby bělení zubů nabízejí zubní lékaři. Profesionální bělení zubů v ordinacích se těší velké oblibě, neboť je bezpečné, rychlé a přináší skvělé výsledky.
Nejbezpečnější a nejlepší volbou je navštívit ordinaci zubního lékaře a nechat si zuby odborně vybělit. Zubní lékaři jsou odborníci, a pokud jde o zuby, přesně vědí, co dělají.


Zpět na seznam článků

 
Objednávky a dotazy
(+420) 257 941 296
Menu